Trening asertywności – „Chwalą a deprecjonujesz”- kompendium dla NGO`S

Celem głównym szkolenia jest przekazanie wiedzy i wykształcenie u jego uczestników praktycznych umiejętności w zakresie zachowań asertywnych.

Celem szkolenia jest pokazanie uczestnikom:

• Czym jest asertywność i czym różni się od agresywności, ulęgłości i manipulacji
  • W jaki sposób żyć w zgodzie ze sobą i z szacunkiem odnosić się do innych
  • Jak budować poczucie własnej wartości i godności
  • Jak dbać o swoje prawa nie przekraczając praw innych

METODYKA:

Szkolenie poprowadzone zostanie techniką warsztatową. Wśród technik aktywizujących uczestników pojawią się m.in.

• ćwiczenia symulacyjne
  • odgrywanie scenek/ról
  • dyskusja, wymiana doświadczeń
  • informacje zwrotne od trenera
  • burza mózgów
  • ćwiczenia indywidualne i grupowe
  • mini-wykład (prezentacja Power-Point)
  • praca nad konkretnymi trudnościami, z którymi uczestnicy spotykają się w życiu zawodowym lub osobistym

KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA W SZKOLENIU:

• nauczysz się skutecznie wyrażać swoje uczucia i opinie oraz w rezultacie zyskasz większą pewność siebie
  • nabędziesz umiejętność asertywnego komunikowania się, wyrażania swoich próśb i oczekiwań
  • będziesz sprawniej doprowadzać do porozumień  satysfakcjonujących obie strony
  • przekonasz się, że asertywności można się nauczyć
  • będziesz potrafił wyrażać zarówno pozytywne jak i negatywne emocje
  • poznasz przydatne zwroty w zakresie asertywnej odmowy
  • dowiesz się w jaki sposób udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej oraz jak ją przyjmować
  • nabędziesz gotowości do stosowania technik asertywnych
  • będziesz podejmował się realizacji własnych celów bez naruszania cudzych granic
  • wzmocnisz poczucie własnej wartości
  • będziesz dobrze czuł się ze sobą i w kontakcie z innymi
  • zwiększysz skuteczności własnych działań
  • usłyszysz profesjonalną informację zwrotną
  • zyskasz pozytywna motywację do pracy nad sobą

Samodzielna praca członków grupy, ćwiczenia praktyczne, odgrywanie ról prowadzą do trwałego przyswojenia wiedzy i szybkiego nabycia umiejętności praktycznych.

PROGRAM

W zgodzie ze sobą i w dobrych stosunkach z innymi – koncepcja zachowań asertywnych

• Wprowadzenie – czym jest asertywność?
  • Definicja asertywności i jej znaczenie w kontaktach międzyludzkich
  • Postawa agresywna i uległa

Czy jestem osobą asertywną?

• Autodiagnoza, interpretacja wyników

Asertywne wyrażanie uczuć

• Komunikat „JA” jako filar otwartej asertywnej komunikacji
  • Procedura stopniowania reakcji
  • Piramida komunikatów FU-FOU-FUKO-FK

Asertywność jako sztuka stawiania granic

• Asertywna obrona przed atakiem werbalnym
  • Asertywne odmawianie, przedstawianie stanowiska, przekonywanie do swojego punktu widzenia
    • Technika zdartej płyty
    • Zwrotnica –  asertywna odmowa z podtrzymaniem relacji

Sposoby radzenia sobie z krytyką

• Zamiana oceny na opinię
  • Poszukiwanie krytyki
  • Demaskowanie aluzji
  • Samokrytyka wyprzedzająca

Przekazywanie konstruktywnych informacji zwrotnych

• Konstruktywna krytyka
  • Sztuka asertywnego wyrażania pochwał
  • Asertywne wydawanie poleceń

Stawanie się osobą asertywną

• Wskazówki dotyczące wdrażania nabytych umiejętności w praktyce
  • Monolog wewnętrzny
  • Asertywne myślenie
  • Afirmacja

Alina Gorczyńska – trener, konsultant, wykładowca akademicki, praktyk biznesu (15 lat w branży finansowej); Ekspert ds. szkoleń i projektów doradczych z zakresu jakości obsługi Klienta oraz sprzedaży dla branży finansowej.

Z wykształcenia jest ekonomistą i bankowcem. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Ekonomii kierunek Organizacja i Zarządzanie oraz studia podyplomowe w zakresie bankowości na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskie w Lublinie. Praktyk biznesu, posiada ponad 10 letnie doświadczenie związane z pracą w instytucjach finansowych (bankowość i ubezpieczenia), m. in: Specjalista ds. kredytów – Pierwszy Komercyjny Bank w Lublinie, Naczelnik Wydziału Obsługi Ludności – Powszechny Bank Kredytowy SA w Warszawie O/Lublin, Audytor wewnętrzny – PBK SA w Warszawie / BPH SA w Warszawie, Manager – Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA Życie, Inspektor w Wydziale Kontroli Wewnętrznej – ZUS O/Lublin.

Ukończyła ponadto studia podyplomowe Trener biznesu w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Od wielu lat trener biznesu, konsultant. Posiada bogate doświadczenie szkoleniowe, rocznie przeprowadza ponad 800 godzin zajęć szkoleniowo-warsztatowych.

Radosław Wajler – magister ekonomii w zakresie finansów i bankowości, konsultant, trener i business coach. Specjalizuje się w zakresie projektowania szkoleń według podejścia procesowego; posiada bogate doświadczenia w przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów treningowych; stosuje efektywne rozwiązania budowania metodyki i prowadzenie zajęć; dba o zapewnienie wysokiej merytorycznej jakości szkoleń i prac doradczych. Opracowuje dynamiczne moduły szkoleniowe; bierze udział w opracowaniu narzędzi i prowadzeniu audytów personalnych, a w tym opracowanie i weryfikację narzędzi badania kompetencji z punktu widzenia biznesu; posiada doświadczenie w kierowaniu organizacjami pozarządowymi oraz budowaniu struktur organizacyjnych i personalnych firm. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podyplomowych studiach zarządzania zasobami ludzkimi oraz na wydziale psychologii.

Szkolenie poprowadzi 1 Trener.