SEKRETARIAT I RECEPCJA W ORGANIZACJI. Trening dla osób obsługujących sekretariat i recepcję.

Sekretariat jest istotną częścią elementem w działalności każdej organizacji. W sekretariacie czy recepcji dobywa się najczęściej pierwszy kontakt z Klientem: kontakt telefoniczny, wizyta bezpośrednia. Budowanie właściwego wizerunku działań organizacji rozpoczyna się w sekretariacie, który jest ambasadorem firmy.

Celem szkolenia jest przekazanie najważniejszych zasad funkcjonowania sekretariatu i recepcji, a w szczególności: pierwszego kontaktu z Klientem (telefon, e-mail, wizyta osobista), obsługa gości organizacji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczestniczki i uczestnicy po szkoleniu:

• będą znali zasady obsługi telefonicznej sekretariatu,
  • przećwiczą różne sytuacje związane z obsługą Klientów i gości w organizacji,
  • poznają zasady skutecznej komunikacji z kierownikami i innymi pracownikami,
  • zapoznają się z zasadami savoir–vivre w pracy sekretariatu,
  • praktycznie przećwiczą różne sytuacje komunikacyjne

PROGRAM SZKOLENIA

Budowanie wizerunku osobistego i organizacji

• budowanie pierwszego wrażenia oraz zasady wywierania wrażenia
  • budowanie pozytywnego wizerunku własnego oraz firmy
  • zasady oddziaływania postawą, gestykulacją, mimiką, znaczenie ubioru

Etykieta na usługach sekretariatu i recepcji

• zachowanie się w różnych okolicznościach (zaproszenia, życzenia, upominki, kondolencje)
  • reguły przyjmowania interesantów oraz gości
  • powitanie, przedstawienie, tytułowanie
  • zasady przyjmowania ważnych gości w firmie
  • obsługa wizyt i delegacji (poczęstunki w organizacji i spotkania poza organizacją)
  • wybór lokalu, dobór menu, napoje, kwiaty, prezenty

Komunikacja interpersonalna oraz kontakt z klientem

• efektywne przekazywanie informacji
  • zasady komunikacji interpersonalnej:
  • prowadzenie rozmowy
  • aktywne słuchanie
  • zadawanie pytań
  • dekalog reklamacyjny
  • radzenie sobie ze stresem wywołanym skargami i agresją klienta
  • podejmowanie inicjatywy w kontakcie z klientem
  • chronienie czasu pracy szefa, czyli jak dyplomatycznie „odprawić’’ interesanta
  • elementy asertywności w kontakcie z klientami
  • asertywność w stosunku do szefów, innych pracowników i klientów firmy

Wykorzystanie telefonu w pracy sekretariatu

• efektywne prowadzenie rozmów telefonicznych
  • sposób zgłaszania się przy odbieraniu telefonu
  • strategia i technika prowadzenia rozmowy
  • walory głosu do wykorzystania (intonacja, ton, siła i modulowanie)

Planowanie i realizacja zadań w pracy sekretariatu

• zarządzanie czasem pracy sekretariatu
  • sporządzanie ramowego planu dnia pracy swojego oraz przełożonych
  • wybór priorytetów zadań – sprawy ważne i pilne
  • rozpoznanie i eliminacja „pożeraczy” czasu
  • obieg oraz efektywne zarządzanie informacją
  • zasady udzielania informacji
  • dyskrecja w udzielaniu informacji

Podstawowe relacje pracy

• z kim współpracuje i komu podlega
  • kto jest moim klientem – o kliencie wewnętrznym
  • najlepsze i najtrudniejsze relacje – co i jak robić inaczej
  • na co mam wpływ a na co nie mam wpływu i jak się wtedy zachować?

Ekspert – Wojciech Szymczak

W.Szymczak.oficjalneW latach 1990 – 1993 zdobył doświadczenie w Biurze Prasowym Rządu. Następnie (1992 – 1998) działalność menedżerska: sprzedaż bezpośrednia, dyrektor grup sprzedażowych, organizacja i zarządzanie regionem sprzedaży. Od 16 lat konsultant i trener zarządzania. Prowadzi zajęcia dla firm biznesowych, agencji rządowych, urzędów administracji centralnej, organizacji pozarządowych oraz dla organizacji polonijnych z Danii, Francji, Kanady, Litwy, Niemiec i USA. Doradca i asesor w programie certyfikacji trenerów EDEXEL

Członek Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK, oraz International Coaching Community. Absolwent między innymi Incident Counterterrorism Training – Group Management Seminar organizowany przez rząd Stanów Zjednoczonych i rząd RP

Jako politolog (absolwent Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW) ma spojrzenie na organizację jako strukturę społeczną, która umiejscowiona jest w szerszym kontekście.

Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i przeprowadzaniu ludzi przez zmiany w organizacji, budowaniu poczucia własnej wartości, rozwoju kompetencji  menedżerskich. Specjalnym „konikiem” jest savior-vivre w biznesie z uwzględnieniem różnic kulturowych.