NEGOCJACJE Skuteczność, wpływ i budowanie długofalowego porozumienia

Zdobycie umiejętności w posługiwaniu się narzędziami perswazji, wywierania wpływu pozwala nam na osiąganie większych sukcesów, a działanie etyczne i zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami daje dużo satysfakcji i poczucia większego sensu działania.

Ostatnie lata badań w coraz większym stopniu odkrywają co rządzi ludźmi i ich działaniami, co sprawia, że ludzie ustępują innym, stosują się do ich poleceń lub pod ich wpływem zmieniają swoje postępowanie. Badania te wykazują, że perswazja działa na zasadzie odwoływania się do zbioru głęboko zakorzenionych w człowieku pragnień, leków, potrzeb oraz że sposób, w jaki nasza komunikacja oddziałuje na innych jest bardzo często możliwy do przewidzenia. Negocjacjami rządzą zasady, których można się nauczyć i stosować. Dzięki skutecznemu wdrożeniu tych reguł każdy z nas może zwiększyć swoje szanse w osiąganiu porozumień, zdobywaniu ustępstw, rozumieniu drugiej strony i jej głęboko ukrytych potrzeb i strategii działania.

CELE SZKOLENIA:

• Przekazanie najważniejszych zasad i technik dotyczących prowadzenia negocjacji;
  • Większa siła oddziaływania i umiejętność stosowania technik negocjacyjnych zwiększających szanse porozumienia;
  • Umiejętność wykorzystywania różnych stylów negocjacyjnych;
  • Budowanie cech osobowości, które wpływają na postrzeganie nas jako profesjonalnych i skutecznych negocjatorów budujących długofalową współpracę z partnerami biznesowymi.

ZAKRES TEMATYCZNY:

MODUŁ I

CZYM SĄ NEGOCJACJE? KTO JEST DOBRYM NEGOCJATOREM?

• Znaczenie i sens negocjacji.
  • Modele negocjacji.

MODUŁ II

PRZYGOTOWANIE DO NEGOCJACJI.

• Przygotowanie się do rozmów: aspekt merytoryczny, psychologiczny i warunki fizyczne.
  • Zdobywanie wiedzy o rozmówcach, trafność doboru czasu i miejsca.
  • Cel i przedmiot negocjacji.
  • Jak określić dolną linię i pozycję oparcia, pozycję otwarcia.
  • Czym jest BATNA i jaki jest jej sens?

MODUŁ III

PERSWAZJA SŁOWA, GŁOSU I MOWY CIAŁA. KOMUNIKOWANIE WERBALNE I NIEWERBALNE W NEGOCJACJACH.

• Sprawność w komunikacji między stronami jako podstawa uzgadniania interesów.
  • Aktywne słuchanie. Parafraza, klaryfikacja, zadawanie pytań.
  • Rola „języka ciała” w negocjacjach. Sygnały dominacji i podporządkowania, sygnały pozytywnego i negatywnego nastawienia odbiorcy do nadawcy.
  • Właściwe panowanie nad własnymi zachowaniami i odczytanie zachowań rozmówcy.
  • Budowanie argumentacji i sztuka przekonywania.

MODUŁ IV

PSYCHOLOGIA W NEGOCJACJACH

Reguły wpływu społecznego.

• Reguła wzajemności.
  • Zasada kontrastu.
  • Pierwsze wrażenie.
  • Efekt pierwszeństwa.

Triki w negocjacjach – kiedy wpływam a kiedy manipuluję?

• Śmieszne pieniądze
  • Gra w eksperta
  • Stopa w drzwi
  • Dobry zły policjant
  • Powstrzymywania się od decyzji
  • Złamana noga
  • Nagroda w raju
  • Eskalacja żądań
  • Pusty portfel
  • Implikowany skutek
  • Technika zmiany biegów
  • Wielkie zamówienie

Gry w negocjacjach. Jak rozpoznać w co gra mój partner?

• Jak nie ulec grze 0-1?
  • Co to jest „dylemat więźnia” i jakie są jego niebezpieczeństwa?
  • Czy możliwe są gry wygraj-wygraj?
  • Przełamywanie impasu i barier.

MODUŁ V

OSOBOWOŚĆ I STYLE NEGOCJACJI

Znaczenie osobowości negocjatora.

• Wpływ poprzez własną osobowość – jak można kształtować cechy osobowościowe?
  • Osobowość i zdolności negocjacyjne – diagnoza. Testy i ćwiczenia określające predyspozycje.
  • Jak budować własną siłę i skuteczność w negocjacjach?
  • Osobowość a budowanie partnerskich relacji ze stronami negocjacji.

Style negocjowania.

• Współzawodnictwo, unik, dostosowanie się, kompromis, współpraca.
  • Formy nacisku w różnych stylach negocjacyjnych.

MODUŁ VI

SPOSOBY ZARZĄDZANIA KONFLIKTEM W PROCESIE NEGOCJACJI.

• Sposoby reagowania jednostki w sytuacjach konfliktowych.
  • Konflikt i manipulacja – dlaczego ludzie walczą ze sobą?
  • Autodiagnoza własnego stylu reakcji w sytuacji konfliktowej.
  • Techniki świadomego zapobiegania tworzeniu sytuacji konfliktowych.
  • Metody rozwiązywania sytuacji konfliktowych: unikanie konfliktu, rezygnacja z dążeń, podjęcie walki, gotowość do negocjacji, arbitraż, mediacje.
  • Niezadowolony rozmówca, agresywny partner, sztywność stanowisk.

MODUŁ VII

EMOCJE W NEGOCJACJACH

• Logika a emocje.
  • Jak emocje wpływają na nasz proces decyzyjny?
  • Techniki budowania jasności umysłu – gdy emocje przysłaniają nam rozwiązania i możliwość porozumienia się.
  • Narzędzia zarządzania emocjami własnymi i partnera negocjacyjnego – model strategii emocjonalnej w negocjacjach.

TRENER:

Dorota Jaślan- Od czternastu lat realizuje projekty doradcze i szkoleniowe dla stałych klientów: programy budowania zespołów, rozwoju kompetencji kadry zarządzającej, warsztaty dla sił sprzedażowych, negocjatorów, sesje oceny kompetencji i potencjału. Posiada 8 letnie doświadczenie sprzedażowe oraz wieloletnie doświadczenie menedżerskie, zarządzała działem szkoleń firmy Zibi SA, w latach 2006 – 2009 Członek Zarządu organizacji pozarządowej. Do czerwca 2011 Przewodnicząca Komisji Rozjemczej Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Wprowadzała pierwsze w Polsce standardy sprzedaży i obsługi klienta. Autorka licznych programów szkoleniowych z zakresu komunikacji, technik sprzedaży, zarządzania zmianą, rozwiązywania sytuacji konfliktowych. W lipcu 2013 ukończyła intensywny Kurs Psychologii Procesu doskonaląc swoje kwalifikacje w obszarze metodologii diagnozy potencjału osobistego i grupowego. Doświadczenie międzynarodowe zdobyła realizując projekty: „Imagining Growth” Projekt we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą i Women’s Business Development Agency. Szkolenia i doradztwo dla właścicielek firm. Self Evaluation in Adult Life Long Learning. Tworzenie narzędzi do samooceny dla organizacji kształcenia. Innovations in Mature Adult Learning. Innowacyjne systemy motywacyjne w procesie kształcenia.