ETYKIETA W SŁUŻBIE FIRMY – trening praktyczny dla Pracowników Sekretariatu

Wśród dyplomatów przepisy dotyczące dobrych obyczajów reguluje między innymi protokół dyplomatyczny. Jednak w naszym życiu zasady zachowań i obyczaje kształtowane są przez rodzinę i nasze otoczenie. To jak jesteśmy postrzegani wpływa również na wizerunek firmy, w której pracujemy.

Zasady savoir-vivre są użyteczne w sekretariacie i w dziale public relations. Etykieta wykorzystywana jest również przez dyrektorów firm, gdyż spotykają się w swojej działalności z różnorodnymi sytuacjami. Wszystkie wymienione elementy wpływają na postrzeganie firmy przez klientów i otoczenie. W dużym stopniu decydują o budowaniu właściwego wizerunku firmy i są składową kultury organizacyjnej.

Poniższy program przygotowany został z myślą o asystentkach/asystentach, sekretarkach zajmujących się szeroko pojętą organizacją pracy szefów w tym ugdanianiem wizyt, przyjowaniem gości i delegacji oraz reprezentowaniem organizacji.

SIEDZIBA FIRMY – wystrój zewnętrzny świadczy o budowaniu wizerunku firmy:

• umiejscowienie recepcji
  • miejsce na oczekiwanie dla klientów
  • wystrój i ułożenie mebli w sekretariacie
  • gabinet prezesa – przyjazny dla pracowników i gości
  • pokój konferencyjny

WIZERUNEK PRACOWNIKÓW

• właściwy strój pracowników pasujący do prezentowanego wizerunku firmy
  • zasady doboru stroju sekretarki i asystentki
  • dobrze ubrany dyrektor firmy: ubranie oraz wszelkie dodatki powinny być dobrze
  • dobór stroju i właściwych dodatków do czasu pracy i okazji (np. wizyty gości)
  • rozmowy z gośćmi w firmie
  • zharmonizowane i odpowiednie do zajmowanego stanowiska

PIERWSZY KONTAKT Z KLIENTEM

• odbieranie telefonów w firmie
  • zasady przyjmowania gości w recepcji – prezentowanie gości
  • kto pierwszy wchodzi i wychodzi z budynku: gość czy pracownik?
  • bilety wizytowe i ich rola

TELEFON

• łączenie gości z dyrektorem i innymi pracownikami w firmie
  • 2 – 3 rozmowy na linii
  • „proszę czekać, będzie rozmowa…”
  • korzystanie z telefonów komórkowych

NETYKIETA

• netykieta – założenia regulacji kontaktów w sieci
  • na co warto uważać w korzystaniu z Internetu
  • pułapki i zagrożenia w sieci.

KORESPONDENCJA ZGODNIE Z ZASADAMI ETYKITY

• tytułowanie adresatów
  • części składowe pisma
  • zaproszenia pisemne i telefoniczne
  • skróty na zaproszeniach

WIZYTA KLIENTA W FIRMIE

• pierwszy kontakt z pracownikami firmy – pierwsze wrażenie
  • poruszanie się gości w siedzibie firmy
  • kto kogo przedstawia? (szef gościowi czy gość szefowi?)
  • zasady korzystania z wizytówek (czas na wymianę, dopiski na bilecie)
  • kawa czy herbata? (komu najpierw podajemy, w jakich naczyniach, z której strony, czy serwujemy inny poczęstunek?)
  • papierosy: tak czy nie?

DELEGACJE W FIRMIE

• zasada pierwszeństwa dotyczy i dyplomatów, i delegacji w firmach (występuje w naszym życiu codziennym); kiedy i jak ją stosujemy?
  • przyjmowanie delegacji w siedzibie firmy
  • prowadzenie rozmów: negocjacje, a zasady dobrego wychowania
  • podpisywanie umowy: pomieszczenie, miejsce, zasady protokolarne
  • miejsca w samochodzie

POCZĘSTUNEK – OBIAD BIZNESOWY

• formy poczęstunku:, śniadanie, obiad, obiad bufetowy, koktajl, lampka wina, bankiet
  • zasady dopasowania ubioru do okazji
  • zasady zachowania się podczas posiłku (zajmowanie miejsc, nakrycia, stosowanie sztućców, kolejność podawania potraw)
  • dobór potraw i napojów w zależności od preferencji gości i gospodarzy (ograniczenia kulturowe)

Ekspert – Wojciech Szymczak

W.Szymczak.oficjalneW latach 1990 – 1993 zdobył doświadczenie w Biurze Prasowym Rządu. Następnie (1992 – 1998) działalność menedżerska: sprzedaż bezpośrednia, dyrektor grup sprzedażowych, organizacja i zarządzanie regionem sprzedaży. Od 16 lat konsultant i trener zarządzania. Prowadzi zajęcia dla firm biznesowych, agencji rządowych, urzędów administracji centralnej, organizacji pozarządowych oraz dla organizacji polonijnych z Danii, Francji, Kanady, Litwy, Niemiec i USA. Doradca i asesor w programie certyfikacji trenerów EDEXEL

Członek Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK, oraz International Coaching Community. Absolwent między innymi Incident Counterterrorism Training – Group Management Seminar organizowany przez rząd Stanów Zjednoczonych i rząd RP

Jako politolog (absolwent Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW) ma spojrzenie na organizację jako strukturę społeczną, która umiejscowiona jest w szerszym kontekście.

Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i przeprowadzaniu ludzi przez zmiany w organizacji, budowaniu poczucia własnej wartości, rozwoju kompetencji  menedżerskich. Specjalnym „konikiem” jest savior-vivre w biznesie z uwzględnieniem różnic kulturowych.