Budowanie poczucia własnej wartości na podstawie dramy

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role.

Drama stosowana (ang. applied drama), ukierunkowuje się na wykorzystywanie potencjału ćwiczeń i technik dramowych do realizacji zamierzonych zmian edukacyjnych i społecznych.

Wyniki międzynarodowych badań naukowych nad dramą, prowadzone w ramach projektu DICE (Drama Improves Lisbon Keys Competences in Education) na grupie ponad 4500 osób z 12 krajów wskazują, że zajęcia dramowe przyczyniają się m.in. do łatwiejszego przyswajania wiedzy, rozwijania elastyczności, kreatywności, pewności siebie, przedsiębiorczości i aktywności społecznej.

W dramie poprzez wchodzenie w różne role mamy okazje obserwować i przeżywać nie tylko reakcje wypływające z naszych osobistych doświadczeń, lecz także te, które wynikają z roli. Mamy możliwość spojrzenia z dystansu i przeanalizowania sytuacji problemowych, nazwania emocji, które im towarzyszą, zrozumienia lepiej siebie i innych oraz trenowania nowych zachowań i umiejętności.

Drama tworzy sytuacje edukacyjne poprzez angażowanie uczestników na trzech poziomach:

• fizycznym (zaangażowanie ruchu, ciała w trakcie improwizacji)
  • emocjonalnym (zaangażowanie emocji w trakcie wchodzenia w role)
  • intelektualnym (dyskusje i podsumowanie po improwizacjach)

Edukacyjna i profilaktyczna skuteczność dramy

Mówiąc o efektywności dramy wskazuje się, że jest ona skuteczną metodą pracy gdyż angażuje nie tylko na umysł, ale także serce, czyli uczucia. Identyfikacja i utożsamienie z odgrywanymi podczas improwizacji postaciami, to właściwie istota dramy. Jest to „bezpieczne doświadczanie“. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają przeżyć pewne doświadczenie w bezpiecznych warunkach, w tzw. płaszczu roli, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.

Drama przez swój specyficzny sposób pracy kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne uczestników, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii etc., z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie – własnych uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi. Jedną z zasadniczych funkcji dramy jest ukazywanie motywów i konsekwencji określonego zachowania, analizowanie postaw i pobudzanie świadomości relacji międzyludzkich.

Olbrzymią zaletą dramy jest także danie uczestnikom szansy dostrzeżenia możliwości tzw. innego, podkreślenie ich podmiotowości i sprawczości. „Tak, mogę się inaczej zachować, jeśli podejmę taką decyzję. To ode mnie zależy jak wygląda moje otoczenie, w jaki sposób ludzie się do mnie zwracają, jak mnie traktują” – to filozofia życia, która umiejętnie zaszczepiona z pewnością zwiększy szansę młodzieży na dokonywanie lepszych wyborów życiowych.

Drama, dzięki działaniom podjętym w świecie fikcji, ułatwia zmianę siebie w rzeczywistości. Pielęgnowanie tej zmiany, ciągłe testowanie i ćwiczenie nowych zachowań powoduje powstanie nowych, pozytywnych nawyków i adekwatnych mechanizmów zachowań.

Cel: Nauka sposobów budowania poczucia własnej wartości poprzez działania sytuacyjne

Korzyści:

• Uczestnicy nauczą się swobody w określaniu swoich potrzeb i dążeń w konfrontacji z innymi
  • Przepracują instynktowny dobór zachowań w zależności od sytuacji
  • Opracują własny plan działania w sytuacjach trudnych
  • Zrozumieją pojęcie „Terytorium psychologicznego” i jego obrony

Program:

1. Muszę powiedzieć „Nie”
    4 scenariusze, realizowane według schematu:

• Scenariusz przekazany Uczestnikom
      Omówienie głównych elementów do wykonania
    • Podział ról I
    • Podział ról II
    • Podział ról III
      Omówienie
  2. „Jestem najlepszy, musisz dać mi szansę”
  3. „Uważam, że tak jest najlepiej – zróbmy to po mojemu”
  4. „Szkoda, że muszę opuścić Uczelnię, ale mam plany, dam sobie radę”

NASZ EKSPERT:

Waldemar Dziwniel – ekspert w dziedzinach zarządzania ludźmi, zarządzania zmianą, prezentacji biznesowej i wystąpień publicznych. Wieloletni menedżer wysokiego szczebla w obszarach marketingu i sprzedaży. Coach i mentor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie  oraz roku Reżyserii Dramatu na tejże Uczelni.

Pracował w zawodzie aktora w teatrach Starym w Krakowie, Dramatycznym w Gdyni oraz w Teatrze Wybrzeże. Absolwent Francuskiego Instytutu Zarządzania w Warszawie, oraz bardzo, bardzo sporej ilości kursów, szkoleń i staży. Executive Manager w obszarach marketingu i sprzedaży w takich Firmach, jak: PTK CENTERTEL Sp. z o.o. (Z-ca Dyr. Marketingu w Okręgu gdańskim), RUCH SA (Dyrektor Biura Marketingu i Sieci), WKS Ostrowiec Świętokrzyski (Dyrektor Handlowy), IRYDION Sp. z o.o. (Prezes Zarządu), Radio ARnet w Gdańsku (Szef Sekcji Serwisu i Informacji, Producent).

Od ponad 10 lat niezależny trener, konsultant, executive coach.

Posiada olbrzymie doświadczenie w procesach rozwojowych najwyższej kadry menedżerskiej. Wykładowca na wydziale Zarządzania Zasobami Ludzkimi Politechniki łódzkiej – specjalizacja „motywowanie i wzmacnianie związków z firmą” oraz „Coaching i Mentoring w nowoczesnej Organizacji”. Współpracował w projektach z takimi Firmami, jak: HAY Consultants, KPMG, PricewaterhouseCoopers, Deloitte & Touche, Normann Bennett, Sparrow i wielu innych.

Do grona Jego Klientów należą: NUTRICIA Polska Sp. z o.o, DANONE Sp. z o.o, Alcon Polska Sp. z o.o, Roche Diagnostics, AMW (Agencja Mienia Wojskowego), Bank BPH, VW Bank Polska, YDP S.A. (Young Digital Planet), NetPremium, Polkomtel S.A., Centertel – Polska Telefonia Komórkowa, Trodat Sp. z o.o., BAUER Wydawnictwo, Eurobank, SEB, Dexus Partners, Polpharma, Herbapol Lublin, Clondalkine, i wielu innych.